Kurz PRINCE2 Foundation

13.09.2022

V tomto článku vám zprostředkuji vlastní zkušenost s kurzem PRINCE2 Foundation. Dozvíte se, jak školení probíhalo, na co si dát pozor a co mi školení přineslo.

Ilustrační foto. Zdroj: unsplash.com
Ilustrační foto. Zdroj: unsplash.com

Nevyžaduje praxi. Přesto vás naučí principy projektového řízení, v celém životním cyklu projektu. Metodiku PRINCE2® lze aplikovat na velké i malé projekty, napříč obory.

Takhle nějak vypadal popis kurzu na webu jednoho z poskytovatelů. Těch je celá řada, já si nakonec vybral kurz od TAYLLORCOX. Základní parametry bych shrnul následovně:

  • 3 denní intenzivní kurz zakončený zkouškou
  • možné jej absolvovat kompletně online nebo fyzicky
  • v ceně kurzu jsou obědy i drobné občerstvení
  • získáte skvěle zpracovaný e-book
  • celková cena kurzu 22 400,- Kč

Harmonogram

Jak je vidět v harmonogramu, jednalo se o 3 denní kurz. Já se jej rozhodl absolvovat fyzicky v Praze na Florenci. Ve školící místnosti bylo kromě lektora dalších 6 účastníků všech věkových kategorií - to mě velmi potěšilo. 

Každý den jsme začínali v 9 hodin ráno, končili jsme typicky kolem 16:00. Dopolední školení bylo rozděleno na 2 úseky každý v délce 1,5 hodiny, mezi nimi byly cca 15 minutové přestávky. Ty poskytovaly dostatek času na doplnění vody/kávy, návštěvu WC nebo nějaké to občerstvení (malá bagetka z BB, sušenky, káva, džus,...). 

Kolem 12:15 se šlo na oběd do nedaleké restaurace. Vařili zde výborně, každý si mohl z menu objednat to, na co měl zrovna chuť. V ceně oběda nebyl pouze alkohol. Když jsme se vrátili z oběda, pokračovali jsme tam, kde jsme přestali. Odpolední části byly opět 90 minutové, formátem tedy odpovídali přednáškám na vysokých školách.

Tempo kurzu bylo nastaveno rozumně, lektor nejen že znal metodiku, ale reálně ji aplikoval v praxi - uměl tedy odpovědět na naprostou většinu otázek. Prezentace byla celkově předimenzovaná, to je ale bohužel něco, co TAYLLORCOX nemá šanci ovlivnit. Celý kurz se nesl ve znamení přátelské atmosféry.

Zkouška

Zkouška je nezbytnou součástí pro získání certifikátu, v ceně kurzu již máte předplacený jeden pokus na to zkoušku udělat. Pokud by se vám to nepovedlo, existuje zde možnost předplacení dalšího pokusu. Výhodou je, že zkouška je kompletně online, výsledky se tím pádem dozvíte bezprostředně po ukončení. 

Výběr termínu

Pro přihlášení ke zkoušce potřebujete voucher, který obsahuje unikátní kód - ten získáte během kurzu. Následně si zvolíte datum a čas - změny jsou pak zpoplatněné, doporučuji se tedy přihlásit až v momentě, kdy jste si jistí. Samotnou zkoušku můžete absolvovat nejdříve 4 hodiny od přihlášení, tzn. že pokud se přihlásíte v 10:00, můžete ji dělat nejdříve ve 14:00.

Instalace software

Dalším krokem je instalace speciálního testovacího software, který si stáhnete a nainstalujete v průběhu procesu přihlášení. Je kompatibilní se systémy MacOS a Windows, i když na Macu ve verzi 12.6 se mi několikrát stalo, že kvůli nestabilnímu připojení k internetu aplikace během testu zamrzla a musel jsem ji restartovat. 

Součástí aplikace je i série testů, které ověří nejrůznější aspekty (kvalitu a rychlost připojení k internetu, audio, video). Jakmile máte všechny požadavky splněny, můžete se připojit ke zkoušce. V ten moment aplikace převezme kontrolu nad vaším počítačem a ukončí všechny ostatní otevřené aplikace. Zajímavá je i komunikace se zkoušejícím, který na vás během testu dohlíží. 

Během testu je třeba minimálně:

  • mít vypnutý telefon a odložené chytré hodinky, 
  • být v místnosti sám, zavřít všechny dveře,
  • mít prázdný stůl a možnost nasměrovat webkameru na vstupní dveře,
  • mít připravený průkaz totožnosti atp...

Zkouška

Samotná zkouška už je celkem hračkou, pokud jste se na kurz připravovali, nebude vám její úspěšné složení dělat větší problémy. Podle lektora má úspěšnost přes 99 %. Navíc, jakmile test dokončíte, okamžitě znáte svoje skóre.

Vstup do testovacího prostředí
Vstup do testovacího prostředí

‼️  Přestože je zkouška v češtině, komunikace se zkoušejícím bude probíhat v cizím jazyce podle vašeho výběru, pravděpodobně v angličtině!

Shrnutí

Celkově bych popsal absolvování školení za zajímavou zkušenost a pokud to s projektovým řízením myslíte vážně, určitě se vám vyplatí. Rozhodně je lepší tyto peníze investovat do vzdělání než do posledního modelu iPhone.