Rakousko: Ledovec Hintertux

26.09.2022

V tomto článku společně navštívíme ledovec Hintertux v Rakousku. Podíváme se na jeho vrchol, vstoupíme do unikátní ledovcové jeskyně a dozvíme se některé praktické informace, které se vám během návštěvy můžou hodit.

Ilustrační foto. Zdroj: unsplash.com
Ilustrační foto. Zdroj: unsplash.com

Fakta

  • Hintertux je jediné celoročně otevřené lyžařské středisko v Rakousku
  • nachází ve spolkové zemi Tyrolsko nad údolím Tuxertal
  • na vrcholu najdete unikátní ledovcovou jeskyni Natur Eis Palast

Jak k ledovci?

Pravděpodobně nejlepším způsobem je cesta autem. Když do navigace zadáte Hintertux, objeví se před vámi cca 6 hodinová trasa v závislosti na tom, odkud z ČR vyrážíte.

Německo

Cestou do Rakouska možná budete projíždět i Německem. Při jízdě po dálnici nemusíte mít dálniční známku a i když rychlost na dálnici není omezena, doporučuje se 130 km/h. V obcích je rychlost omezena na 50 km/h, mimo obce na 100 km/h.

Rakousko

Rychlostní limity jsou podobné jako v Německu s výjimkou dálnice - zde je rychlost omezena na 130 km/h. Současně pro jízdu po dálnici musíte mít dálniční známku. Její cena pro osobní automobil na 10 dní je 9,6 EUR a můžete ji zakoupit buď

  • elektronicky např. zde nebo
  • na čerpacích stanicích v Německu nebo u nás.

‼️  Datum platnosti elektronické dálniční známky můžete nastavit nejdříve na 18. den od zakoupení, plánujete tedy cestu s předstihem.

Po příjezdu do Rakouska budete pokračovat směrem na Mayrhofen, který se nachází v nížině před vstupem do údolí Tuxertal. Odtud budete pokračovat směrem k ledovci, připravte se tedy na dlouhé a táhlé stoupání až do výšky 1 500 m n. m. 

Během této cca 15 kilometrové jízdy plné ostrých zatáček jako první projedete městečko Finkenberg (840 m n. m.), dále budete pokračovat přes Vorderlanersbach (1 300 m n. m.), Juns (1 360 m n. m.) a Madseit (1 385 m n. m.) až nakonec dorazíte ke stejnojmennému městu Hintertux (1 500 m n. m.). 

Údolí Tuxertal
Údolí Tuxertal

Lanovky a parkování

Po příjezdu k areálu jsme zaparkovali po levé straně přibližně 150 metrů od lanovek na jednom z bezplatných parkovišť. Vstupenky na lanovku zakoupíte přímo u vstupu, pokud nemluvíte německy, nevadí, dorozumíte se i anglicky. Cena vstupenky pro jednu osobu je 42,5 EUR a je platná pouze na 1 cestu nahoru a dolů. Pokud byste chtěli cestovat lanovkami více, nabízí areál skipasy.

Cesta nahoru vám zabere asi hodinu a pojedete celkem 3 lanovkami, které se jmenují Gletscherbus 1, Gletscherbus 2 a Gletscherbus 3. Během cesty překonáte cca 1 800 metrů převýšení a navštívíte celkem 3 stanice. Názvy stanic jsou:

  • Sommerbergalm (2,100 m n. m.),
  • Tuxer Fernerhaus (2,660 m n. m.) a
  • Gefrorene Wand (3,250 m n. m.).

‼️  Na poslední stanici nenajdete žádné WC nebo občerstvení, ty jsou k dispozici v předešlých stanicích.

Lanová dráha Gletscherbus
Lanová dráha Gletscherbus

Ledovcová jeskyně

Přibližně 10 minut chůze od stanice Gefrorene Wand (3,250 m n. m.) se nachází ledovcová jeskyně Natur Eis Palast. Byla objevena teprve v roce 2007 a nabízí úžasnou, a tak trochu klaustrofobní podívanou na ledový svět jen několik metrů pod úrovní sjezdovek. Zde máte šanci vidět úzké ledovcové chodby, stalaktity, zamrzlé vodopády a dokonce i ledovcové jezero, po kterém se můžete projet na člunu. 

Prohlídka

Komentované prohlídky s průvodcem jsou možné pouze ve vybraných časech, konkrétně v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30 a 14:30. Vstupenky na prohlídku se kupují na místě v jednom z plechových kontejnerů poblíž stanice lanovky (můžete opět i v angličtině). Současně si zde můžete zakoupit i suvenýry, např. magnetky. V ceně 26 EUR máte cca hodinovou prohlídku - ty probíhají ve skupinkách po cca 15 lidech. Více informací najdete na oficiálním webu. Během prohlídky můžete natáčet a fotit, v první řadě ale dbejte na svou bezpečnost.

Praktické tipy

✅  Při cestování v horách nezapomínejte na teplotní rozdíly.

Ty mohou být umocněny např. slunečným počasím. V našem případě byly teplotní rozdíly mezi ledovcem a údolím přibližně 15 stupňů. Proto nezapomínejte na to, že je vhodné mít dostatečný počet vrstev oblečení, které můžete podle potřeby obléknout/svléknout. Na vrcholu ledovce není od věci s sebou mít čepici a rukavice.

✅  Mějte dostatečně velký objem peněz v hotovosti.

Možná bude pro mnoho z vás překvapením, že ve výšce 3250 m n. m. budete mít mobilní signál (minimálně Vodafone). Ale i když si můžete zavolat, terminály pro placení kartou zde nehledejte a raději si nějakou tu hotovost předem vyberte. 

Shrnutí

👤  2 osoby  /  ⏱️  6 hodin  /  💵  160 EUR

Celkem nám návštěva ledovce zabrala přibližně 6 hodin a ve 2 lidech vyšla na bezmála 160 EUR. Během této doby jsme se lanovkami dostali na vrchol ledovce, společně s průvodcem navštívili ledovcovou jeskyni, měli obrovské množství času na focení a vnímání horské atmosféry, ve stanici Tuxer Fernerhaus jsme si dali drobnou svačinu a v pořádku se vrátili zase zpět do údolí.

Výlet hodnotíme velmi pozitivně a určitě jej doporučujeme i ostatním.