IT polopatě: Vyhledávání na internetu

30.08.2022

Naučte se vyhledávat na internetu pomocí Google. Dozvíte se, jak vyhledávání funguje a v čem vám Google může spoustu věcí usnadnit. Součástí článku jsou i praktické příklady a ukázky.

Ilustrační foto. Zdroj: unsplash.com
Ilustrační foto. Zdroj: unsplash.com

Množství informací na internetu je enormní a rychle narůstá, o to důležitější je umět informace efektivně vyhledávat. Jen např. webových stránek je na internetu více než miliarda [1]. Abychom byli schopní najít to, co hledáme, potřebujeme vhodný nástroj.

V tomto článku se budeme bavit o nástroji Google, jehož cílem je organizace a zpracování informací tak, aby byly pro uživatele smysluplné a snadno přístupné. Zároveň se podíváme na některé pokročilé funkce, které tento nástroj nabízí.

Jak hledání funguje?

Vyhledávače pracují typicky ve 3 krocích:

  1. crawling (česky slídění) - takto se označuje automatizované procházení internetu speciálním počítačovým programem známým jako spider (pavouk) nebo bot. Jednotlivé webové stránky se procházejí tak, že se sledují odkazy mezi nimi. Když bot najde na stránce A odkaz na stránku B, tento odkaz sleduje, a průběžně si ukládá nejrůznější informace,
  2. indexing (česky indexace) - v této části dochází k ukládání informací a sestavování obrovské databáze (tzv. indexu), ve které se později hledá. Zároveň zde probíhá různé optimalizace, z pohledu informatiky se jedná o komplikovaný proces,
  3. poslední částí je serving (česky servírování), uživatel napíše dotaz a vyhledávač mu vrátí seznam výsledků. V této části probíhá samotné vyhodnocení (ranking) toho, jaké výsledky a jakým způsobem budou vráceny a jak budou seřazeny.
Schéma vyhledávání
Schéma vyhledávání

Řazení probíhá na základě relevance, která určuje, jak moc je daný zdroj vhodný jako odpověď. Relevance je stanovena na základě stovek faktorů [2], mezi které patří např.:

  • typ zařízení
  • jazyk a poloha uživatele

Není proto výjimkou, že pro stejný dotaz dostanete různé odpovědi.

Google

Na poli vyhledávačů existuje celá řada nástrojů, mezi ty nejznámější patří např. Google, Seznam, Bing, Ask nebo DuckDuckGo, nás však bude zajímat právě Google, který je přístupný na adrese google.com nebo jako mobilní aplikace na chytré telefony. Zároveň bývá často nastaven jako výchozí nástroj pro hledání.

Kromě toho, že se jedná o průkopníka v oblasti vyhledávání, nabízí celou řadu dalších benefitů jako např. vysokou rychlost, dobrou relevanci výsledků nebo pokročilé vyhledávání [3].

Inteligentní hledání

Bez ohledu na to, co hledáte, Google se vám bude snažit poskytnout ty nejlepší informace tou nejlepší formou. Google totiž není pouze vyhledávač, ale sám si udržuje tzv. Google Knowledge Graph, což je obrovská databáze objektů a vztahů mezi nimi. Sám Google uvádí, že databáze obsahuje cca 5 miliard objektů a 500 miliard faktů, díky tomu jsou některé dotazy o tyto informace obohaceny přímo během hledání.

Praktické příklady

Informace o počasí

Informace o počasí
Informace o počasí

Na počasí se můžete ptát přirozeným jazykem, pokud byste chtěli informace pro konkrétní místo, můžete použít zápis weather:MÍSTO.

Výpočty a převody jednotek

S pomocí Google můžete provádět výpočty nebo mezi sebou převádět různé jednotky např.:

Převod mezi měnami
Převod mezi měnami

Přesná shoda

V některých případech se může hodit donutit Google hledat přesně to, co jste napsali. Pokud vás např. zajímá konkrétní věta/fráze např. z filmu, napište jí do "uvozovek".

Filtrování podle typu souboru

Tato funkce může být užitečná např. pokud hledáte vybrané typy souborů. Řekněme, že si chcete stáhnout návod pro svou novou lampičku do ložnice, abyste si jej mohli později přečíst. Většina návodů je na internetu ve formátu PDF, zápisem filetype:pdf můžete hledání omezit pouze na tyto soubory.

Hledání pouze na jedné doméně

Pokud vás zajímají výsledky pouze z určitého webu, můžete omezit hledání pouze na něj. Toho můžete docílit zápisem site:URL na začátku hledání.